CERTYFIKAT FSC – GWARANTEM ZAUFANIA

0

Etykiety FSC mają to do siebie, że – kiedy się o nich wie – od razu się je zauważa. Rozpoznawalne na całym świecie logo FSC, umieszczone na wyrobie stanowi wizytówkę staranności i dbałości o tereny leśne, ich wykorzystanie i zagospodarowanie. Zapewnia konsumentów, przedsiębiorców i organizacje publiczne o pochodzeniu oznakowanych sobą produktów, ale też gwarantuje, że ich produkcja jest przyjazna środowisku.

FSC – Forest Stewardship Council (Rada ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej) to niezależna, pozarządowa organizacja założona w 1993 roku przez instytucje z 25 krajów. Opracowała ona system certyfikacji, tj. zbiór zasad i kryteriów obowiązujących w obszarach zarządzania gospodarką leśną oraz kontroli pochodzenia produktów niezbędnych do uzyskania certyfikatu.Łańcuch kontroli pochodzenia produktu jest podstawowym pojęciem, którego zrozumienie stanowi bazę do dobrego i skutecznego funkcjonowania systemu FSC. Dotyczy całego procesu przepływu surowców, przetwarzanych materiałów, finalnych produktów a nawet materiałów ubocznych powstających na poszczególnych odcinkach produkcji. Obejmuje każdy etap przetwarzania, transformacji, wytwarzania, magazynowania i transportu, gdzie przepływ do kolejnego etapu łańcucha dostaw jest związany ze zmianą własności materiałów lub produktów. Świadczy o pełnym zaangażowaniu producenta w proces dobrej praktyki wytwarzania i obrotu w całym procesie produkcyjnym oraz w całym łańcuchu dostaw. Reasumując: certyfikat FSC daje pewność, iż artykuł, który go uzyskał nie został wyprodukowany kosztem lasu, zwierząt, roślin, ani ludzi, których byt od niego zależy.

Zatem – wypatrujmy etykiet FSC podczas kolejnych zakupów; czy to w Internecie, czy też w trakcie wizyty w supermarkecie. Dokonujmy codziennych wyborów ze świadomością, że im chętniej wybierać będziemy produkty z certyfikatem FSC, tym więcej firm będzie chciało zaspokoić ten popyt i będzie ubiegać się o certyfikację w systemie FSC.

A skoro w kampanie rozpowszechniania sytemu, jak i produktów oznaczonych logiem FSC, włączone są cenione, proekologiczne organizacje międzynarodowe, takie jak: WWF, Greenpeace, Friends of the Earth – znajdziemy się w doborowym towarzystwie. 