8 porannych rytuałów w stylu ZERO-WASTE od ZUZii

0

Praktyka ZERO-WASTE coraz częściej gości w naszych domach. Dla wielu z nas staję się ona nawet stylem życia. Co jednak oznacza? W wolnym tłumaczeniu jest to „brak śmieci” lub też „brak marnowania”. Nie trzeba tłumaczyć jak zbawienny wpływ ma to dla naszej planety, którą z roku na rok zalewa góra śmieci. Czy mamy na to wpływ? Oczywiście! Warto zabrać się za porządki, zaczynając od „własnego podwórka”.

Kawa

Poranna kawa – któż z Nas jej nie uwielbia? Po jej wypiciu zostaje nam odpad w postaci fusów (o ile nie pijesz kawy rozpuszczalnej). Warto je wysuszyć i zasilić domowy ogródek. Fusy z kawy można bowiem stosować jako nawóz. Zawierają wiele ważnych składników pokarmowych takich jak azot, potas oraz magnez. Możemy również wykorzystać kawałek gazy, zawinąć w nie szczelnie fusy i wykorzystać jako zmywak do naczyń.

Woda

Picie wody z plastikowej butelki powoli staje się passe. Warto zainwestować we własny bidon oraz filtr do wody. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również zużywać o wiele mniej plastiku. Duże koncerny też już idą za tym trendem i wkrótce w sklepach zamiast plastikowych butelek spotkamy dystrybutory wody, za pomocą których napełniać będziemy własne pojemniki.

Śniadanie

Gdy na śniadanie jesz jajka, wyprodukujesz dwa odpady: wodę po jajkach i skorupki. Woda po przestudzeniu, ze względu na znajdujący się w niej wapń, będzie doskonała do podlania domowych kwiatków. Skorupki również będą miały dobroczynny wpływ na nasze rośliny. Możemy je wysuszyć i zmielić w młynku do kawy, a następnie co jakiś czas podsypywać nimi nasze kwiatki. Doskonale sprawdzą się również jako mała doniczka na nasze sadzonki. Na jej dnie robimy małą dziurkę, w celu odprowadzenia wody, a następnie wypełniamy ziemią i sadzimy nasionko. Gdy roślina będzie wymagała przesadzenia po prostu zgniatamy skorupkę i umieszczamy ją we właściwej doniczce.

Na wynos

Sklepy oferują szeroką gamę tzw. lunchboxów. My namawiamy do zrobienia swojego! Prócz oczywistego faktu generowania mniejsze ilości śmieci, mamy aspekt prozdrowotny. Przygotowując dla siebie jedzenie, mamy pewność, że jest ono świeże, zdrowe, bez konserwantów i innych niepożądanych składników. Oczywiście wymaga to od nas dyscypliny oraz znalezienia idealnych pudełek na nasze jedzenie.

Zakupy

Torby foliowe zalewają świat i frywolnie latają po osiedlu. Czy naprawdę nie da się bez nich obejść? Oczywiście, że da! Praktycznie w każdym sklepie mamy możliwość kupienia torby wielorazowej lub torby papierowej. Duże, małe, materiałowe. Na rynku jest szeroki wybór więc znajdą się i takie, które zmieszczą się nawet do małych damskich torebek. Chodźmy więc ze swoimi torbami na zakupy!

Kosmetyki

Czytajmy składy! Aktualnie na rynku mamy szeroki wybór firm, które produkują kosmetyki w duchu zero-waste. Zwracajmy uwagę czy dany kosmetyk jest naturalny, nietestowany na zwierzętach i biodegradowalny. Dużą popularnością cieszą się artykuły higieniczne wykonane z pulpy bambusowej, które mają zbawienny wpływ nie tylko na cerę, ale również na nasze środowisko. Warto również sięgać po kosmetyki, które pozwolą nam zaoszczędzić zużycie wody np. szampon w kostce czy żel do mycia twarzy również w postaci kostki.

Artykuły higieniczne

Zamiast plastikowych i mało ekologicznych szczoteczek do zębów, wymień je na takie wykonane z bambusa. Nie tylko zachwycą Cię swoją urodą, ale też są w pełni biodegradowalne. Produkty takie jak papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy patyczki do uszu, też można wymienić na takie, wyprodukowane na przykład z bambusa.

Nie marnujemy

Wprowadźmy te zasadę do naszego życia. Planujmy posiłki, zakupy róbmy z listą (i własną torbą!), nauczmy się gotować z resztek. Zbędne ubrania przeróbmy, sprzedajmy lub oddajmy. To samo dotyczy sprzętów oraz zabawek. Ograniczymy w ten sposób wyrzucanie, a co za tym idzie – produkcję śmieci.